Monday, January 23, 2012

2012 ALA YMA Winners!

Alex Awards
Big Girl Small by Rachel DeWoskin
In Zanesville by Jo Ann Beard
The Lover’s Dictionary by David Levithan
The Night Circus by Erin Morgenstern
Ready Player One by Ernest Cline
Robopocalypse by Daniel H. Wilson
Salvage the Bones by Jesmyn Ward
The Scrapbook of Frankie Pratt by Caroline Preston
The Talk-Funny Girl by Roland Marulo

May Hill Arbuthnot Honor Lecture Award

Mildred L. Batchelder Award
Winner: Soldier Bear by Bibi Dumon Tak, illustrated by Philip Hopman, translated by Laura Watkinson
Honor: The Lily Pond by Annika Thor, translated by Linda Schenck

Pura Belpre Award
Text Winner: Under the Mesquite by Guadalupe Garcia McCall
Illustration Winner: Diego Rivers: His World and Ours by Duncan Tonatiuh
Illustration Honors: The Cazuela that the Farm Maiden Stirred by Samantha R. Vamos, illustrated by Rafael Lopez, Marisol McDonald Doesn’t Match / Marisol McDonald no combina by Monica Brown, illustrated by Sara Palacios

Randolph Caldecott Medal
Winner: A Ball for Daisy by Chris Raschka
Honors: Blackout by John Rocco, Grandpa Green by Lane Smith, Me… Jane by Patrick McDonnell

Andrew Carnegie Medal for Excellence in Children's Video
Children Make Terrible Pets (based on this book)

Margaret A. Edwards Award

Excellence in Nonfiction for Young Adults  

Theodor Seuss Geisel Award
Winner: Tales for Very Picky Eaters by Josh Schneider
Honors: I Broke My Trunk! by Mo Willems, I Want My Hat Back by Jon Klassen, See Me Run by Paul Meisel

Coretta Scott King Book Awards  
Illustrator Winner: Underground: Finding the Light to Freedom by Shane W. Evans
Author Honor: The Great Migration: Journey to the North by Eloise Greenfield, Never Forgotten by Patricia C. McKissack

Coretta Scott King - Virginia Hamilton Award for Lifetime Achievement

William C. Morris Debut YA Award
Winner: Where Things Come Back by John Corey Whaley
Finalists: The Girl of Fire and Thorns by Rae Carson, Paper Covers Rock by Jenny Hubbard, Under the Mesquite by Guadalupe Garcia McCall, Between Shades of Gray by Ruta Sepetys

John Newbery Medal  
Winner: Dead End in Norvelt by Jack Gantos
Honors: Inside Out & Back Again by Thanhha Lai, Breaking Stalin’s Nose by Eugene Yelchin

Odyssey Award for Excellence in Audiobook Production  
Winner: Rotters by Daniel Kraus
Honors: Ghetto Cowboy by G. Neri, Okay for Now by Gary D. Schmidt, The Scorpio Races by Maggie Stiefvater, Young Fredle by Cynthia Voigt

Michael L. Printz Award
Winner: Where Things Come Back by John Corey Whaley
Honors: Why We Broke Up by Daniel Handler, The Returning by Christine Hinwood, Jasper Jones by Craig Silvey, The Scorpio Races by Maggie Stiefvater

Schneider Family Book Award  
Children’s: No selection
Middle Grade: Close to Famous by Joan Bauer, Wonderstruck by Brian Selznick
Teen: The Running Dream by Wendelin van Draanen

Robert F. Sibert Informational Book Medal  

Stonewall Book Awards  
Winner: Putting Makeup on the Fat Boy by Bil WRight
Honors: A + E 4ever by Ilike Merey, Money Boy by Paul Yee, Pink by Lili Wilkinson, With or Without You by Brian Farrey

No comments:

Post a Comment